Pomůžeme vám se záchranou dat z flash pamětí!
HOTLINE: 777 712 650

Vyzvedneme

Možnost vyzvednout po celé ČR

Posoudíme zdarma

Provedeme zdarma vstupní diagnostiku

Zachráníme

Pokud data nezachráníme, nic neplatíte

 

Záchrana a obnova dat z flash disku, paměti

Problematiku záchrany dat z flash pamětí nám blíže popsal odborník na záchranu dat Štěpán Mikeš z DataHelpu. Čtěte dál a zjistíte, v čem je náročná a čeho se vyvarovat. Práce s flash disky a flash pamětmi a záchranou dat z nich je ovlivněna dvěma základními prvky. Odlišnou architekturou a fyzickým omezením životnosti paměťové buňky (buňka má po dobu životnosti omezený počet zápisů). Flash paměti jsou proto vybaveny specifickým algoritmem, který zajišťuje, aby se paměťové buňky využívaly rovnoměrně. Touto technikou algoritmus prodlužuje médiu celkovou životnost. Díky odlišné konstrukci a principům fungování flash pamětí netrpí SSD disky stejnými problémy jako klasické pevné disky. To ale neznamená, že jsou data na nich uložená ve větším bezpečí.

Díky tomu, že jsou dnes všechny prvky velmi integrované, je u flash disků a pamětí nejčastější příčinou poruchy řídící čip překladače, který obsahuje právě zmíněný algoritmus určující, jak se s daty na paměťovém prostoru zachází. Nevýhodou je, že daný čip obsahuje také parametry daného algoritmu. Ty se navíc v průběhu životnosti flash paměti mění. Největší problém při selhání a ztráty dat tedy není fyzické přečtení obsahu v jednotlivých paměťových buňkách (to jde poměrně snadno), komplikací bývá spíš přečtená data složit tak, aby dávaly smysl. K tomu je potřeba perfektně rekonstruovat algoritmus, pomocí kterého byla původní data do paměti uložena.

Záchrana dat z flash pamětí a disků je výpočetně velmi náročná

Záchranu dat z flask disků a pamětí komplikuje také fakt, že při rekonstrukci dat většinou nejde pracovat jen s částí obrazu paměťového média/čipu, ale je potřeba pracovat se vším najednou. Např. u 64 GB externího flash disku musíte pracovat s 64GB souborem, na kterém se hledají potřebná data. Je to tedy náročné výpočetně a záchrana dat z flash pamětí a disků proto potřebuje velmi rozsáhlé technické a paměťové vybavení laboratoře. Zcela běžně musí být v laboratoři (v případě např. 64GB disku) alokován prostor cca desetinásobný, tedy 640 GB.

Abys šlo s tak velkým balíkem dat pracovat rozumně rychle, je nutné mít k dispozici systém, který s tak velkými soubory a daty vůbec pracovat umí. Pokud má navíc jít o rychlou záchranu ztracených dat (což je v případě např. ztracených firemních dat běžné), už to k práci vyžaduje opravdu specifické vybavení. A to se bavíme jen o prvním kroku v procesu záchrany dat z flash disku a paměti. Obvykle se takto data zpracovávají v několika fázích. Jen samotné ukládání takového objemu dat zabere několik hodin.

Zjistit důvody, proč řídící čipy flash disků a pamětí odcházejí je složité

Důvody proč čipy odcházejí ale většinou nezjistíme nebo se moc zjistit nedají. Dorazí k nám už poškozené nebo již s okolím nekomunikující. Vadná flash paměť se projevuje několika způsoby: buď hlásí vadnou kapacitu úložného prostoru (úplně jinou než by měla), v počítači se přihlašuje podivným způsobem nebo už se po připojení nehlásí vůbec. U mechanických pevných disků jsou projevy různých závad odlišné a dají se snáz poznat, u flash pamětí už to laik bez důkladnějšího proměření moc zjistit neumí. Médium prostě nefunguje.

Čeho se při poškození flash paměti, disku vyvarovat?

1) Neopravujte poškozený flash disk/paměť doma.
2) Vyvarujte se další práce s diskem/pamětí a nezapisujte na ně.
3) Zjistíte-li závadu, ihned flash disk odpojte z počítače, napájení. Budete-li se datům na poškozeném disku nadále pokoušet dostat, můžete data zničit nebo vymazat.
4) Pokud ztrátu nebo poškození zjistíte za chodu počítače, notebooku, zamezte dalším zápisů na flash disk.
5) Zamezte jakékoliv další práci s daty na flash disku prostřednictvím různých programů na obnovu dat. Neodborným zásahem můžete data smazat.
6) Nesnažte se flash disk v domácím prostředí svépomocí rozebrat, měnit elektroniku disku atd. Můžete data definitivně zničit nebo např. poničíte strukturu ukládání dat. Řešit takovéto další poškození je potom oříšek i pro profesionály.
7) Zálohujte. I záloha jednou za měsíc může ušetřit spoustu zbytečných starostí.

Další podrobné informace o poruchách flash pamětí naleznete také na specializovaném webu záchrana dat z SSD disku.

Zajímá vás, jak flash disk a flash paměť funguje? Jaké jsou nejčastější poruchy a příčiny poruch těchto médií? Navštivte sekci flash paměti.

Potřebujete zachránit data z flash disku nebo se na něco odborného zeptat? Přejděte na sekci První pomoc nebo nás kontaktujte.

 
Copyright © 2011 DATAHELP, všechna práva vyhrazena